Steve Jobs’un 2010 yılında kendine gönderdiği e-posta ortaya çıktı

Asian

Member
Steve Jobs’un 2010’da kendine yazdığı e-posta eşi Laurene Powell Jobs tarafınca Steve Jobs Arşivi’nde yayınlandı. Bu arşiv, Powell tarafınca hazırlanan ve Steve Jobs ile ilgili bilgiler içeren bir online blgi kaynağı olarak kıymetlendirilebilir.

Apple’ın kurucu ortağı Steve Jobs, ölmeden bir yıl evvel, 2010’da kendisine bir e-posta yazdı. E-posta, onun son senelerındaki niyet yapısına dair yeterli bir fikir veriyor.

2 Eylül 2010 tarihindeki e-posta, Apple’ın kurucu ortağının “Yediğim yiyeceklerden hayli azını büyütüyorum ve yetiştirdiğim az ölçüdeki tohumu da çoğaltmadım yahut mükemmelleştirmedim” demesiyle başlıyor. “Kendi kıyafetlerimden rastgele birini üretmiyorum, icat etmediğim yahut geliştirmediğim bir lisan konuşuyorum” diye devam ediyor.

Jobs, e-postasında muhtemelen tıbbi durumuyla ilgili olarak nasıl “çaresiz” hissettiğini belirtiyor: “Tıbbi yardıma gereksinimim olduğunda, hayatta kalmak için yapacak bir şeyim yok.

Steve Jobs’un kendine yazdığı e-postanın tam metni şöyle:

Yediğim yiyeceklerin epey azını ben yetiştiriyorum ve yetiştirdiğim tohumlarını da ben üretmedim yahut mükemmelleştirmedim.

Kıyafetlerimin hiç birini ben yapmıyorum.

İcat etmediğim yahut geliştirmediğim bir lisan konuşuyorum.

Kullandığım matematiği ben keşfetmedim.

Düşünmediğim yahut yapmadığım ve uygulamadığım yahut karar vermediğim özgürlükler ve yasalar tarafınca korunuyorum.

Kendim yaratmadığım müzikten etkileniyorum.

Tıbbi yardıma gereksinimim olduğunda, hayatta kalmak için yapabileceğim bir şey yok.

Transistörü, mikroişlemciyi, obje yönelimli programlamayı yahut üzerinde çalıştığım süratle gelişen teknolojinin birçoklarını ben icat etmedim.

Türümü seviyor ve takdir ediyorum ve hayatım ve güzelliğim için büsbütün onlara bağlıyım.