Samsung’dan, Cep Telefonu Üretimi İçin Yeni Karar

Asian

Member
Samsung Electronics, Pakistan’daki taşınabilir aygıt üretim kapasitesini genişletmek istiyor. Bildirilene nazaran firma, telefonları mahallî olarak üretmek hedefiyle Lucky Corp. ve Kia Motors’un ortak teşebbüsü olan Lucky Motor Corporation ile bir muahede yaptı.

Lucky Motor Corporation tarafınca yapılan duyuruya nazaran şirket, Port Qasim’deki araba fabrikasında Samsung cep telefonları üretecek. şüphesiz fabrikanın bu emel için bir daha düzenleneceği kesin.

Samsung’un Pakistan’da telefon üretmeye başlama sonucunın, hükümetin geçen yıl başlatmış olduğu Taşınabilir Aygıt Üretim Siyaseti (MDMP) ile pek ilgili olduğunu da söyleyebiliriz. Sanayi ve Üretim Bakanlığı, lokal ekonomiyi güçlendirmek ve imalatta büyümeyi kolaylaştırmak için MDMP programını oluşturmuştu.

Program, 2022 yılına kadar Pakistan’da satılan tüm cep telefonlarının %80’inin lokal olarak üretilmesini hedefliyor. Bu, ülkede satılan tüm Samsung telefonlarının %80’inin Lucky Motor Corporation tarafınca üretileceği manasına gelmeyecek, lakin bir daha de büyük bir kısmını kapsayacak.

Bu strateji, muhtemelen Samsung’un daha kuvvetli bir lokal tedarik zincirine sahip bulunmasına imkan tanıyacak. Buna karşılık, daha düşük üretim maliyetleri, Pakistan’da cep telefonları için daha uygun çıkış meblağları sağlayacak.

Lokal telefon üretimi, bilhassa Vivo, Oppo ve Realme üzere Çinli rakiplerin Pakistan’da faaliyet gösteren üretim tesislerine sahip olması niçiniyle, şirketin rekabetçi kalmasına yardımcı olacaktır.