Oyun dünyasının efsane ismi, şirketi yerden yere vuran bir açıklama ile Meta’dan istifa ettiğini duyurdu

Asian

Member
id Software’in (Wolfenstein üç boyutlu, Doom, Rage, Quake üzere büyük oyunların gerisindeki isim) kurucu ortağı olarak tanınan John Carmack, 2013 yılında Meta (o sırada ismi Facebook’tu) tarafınca satın alınmadan evvel Oculus VR’a katılmıştı. Satın almanın akabinde Oculus kısmının CTO’su olarak nazaranv yaptı ve 2019’da bu bakılırsavinden ayrıldı. daha sonrasında bugüne kadar “CTO Danışmanı” olarak misyon yaptı. Artık ise yönetici, verimlilik sıkıntıları ve firmadaki tesir eksikliğini münasebet göstererek Meta’dan büsbütün istifa etti.

Biraz detaylı bir Facebook gönderisinde Carmack, firmadaki üst seviye durumuna karşın Meta’yı hakikat olduğuna inandığı yola tesirli bir biçimde yönlendirememekten duyduğu hayal kırıklığını anlattı. Carmack söylemiş oldukleri şöyleydi: “Gülünç ölçüde insanımız ve kaynağımız var, lakin daima olarak kendi kendimizi sabote ediyor ve boşa efor harcıyoruz. Bunu tatlı bir lisanla söylemenin bir yolu yok, kuruluşumuzun beni memnun edecek aktifliğin yarısı kadar çalıştığını düşünüyorum. Kimileri alay edebilir ve çok düzgün gittiğimizi argüman edebilir, lakin başkaları gülecek ve yarım değil çeyrek verimlilikteyim diyecektir.”

Carmack’ın açıklaması şu biçimde devam ediyor: “Benim için kuvvetli bir gayret oldu. Burada en yüksek düzeylerde bir sese sahibim, bu yüzden bir şeyleri harekete geçirebilmem gerekiyormuş üzere geliyor, lakin görünüşe bakılırsa gereğince ikna edici değilim. Şikayet ettiğim şeylerin kıymetli bir kısmı, bir yahut iki yıl geçtikten ve deliller biriktikten daha sonra sonunda söylemiş olduğim üzere gerçekleşiyor, ancak aptal şeyleri ziyan vermedilk evvel asla sonlandıramadım ya da bir istikamet belirleyip ona nitekim bağlı kalan bir grup bulamadım. Marjlardaki etkimin olumlu olduğunu düşünüyorum, fakat hiç bir vakit ana hareket ettirici güç olmadı.

Carmack, Meta liderliğiyle olan tartışmalarına ve şirketin genel çevikliğine karşın, Meta Quest 2 VR başlığının tam olarak umduğu üzere olduğunu vurguladı. Eski yönetici, muhakkak kararlar yanlışsız vakitte alınmış olsaydı işlerin daha da âlâ olabileceğini ima ediyor, fakat genel olarak kesin eserden mutlu görünüyor.

İlerleyen vakit içinderda Carmack, yapay genel zeka (AGI) üzerinde çalışan kendi teşebbüsü Keen Technologies‘de tam vakitli olarak çalışmaya devam edecek. Şu anda Meta’nın bu role yeni bir isim alıp almayacağı muhakkak değil fakat pek muhtemel görünmüyor.