Koronavirüs olayı olmayan Tonga’ya ‘temassız’ insani yardım teslimatı

GarDaŞ

New member
Koronavirüs olayı olmayan Tonga’ya ‘temassız’ insani yardım teslimatı Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Nanaia Mahuta ve Savunma Bakanı Peeni Henare bugün yaptığı açıklamada, Yeni Zelanda Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ilişkin C-130 tipi Herkül kargo uçağının Tonga’ya yardım gereçleri gönderdiğini belirtti. Dışişleri Bakanı Nanaia Mahuta “Uçak, su konteynırları, süreksiz barınaklar için kitler, jeneratörler, hijyen ve aile kitleri ve irtibat ekipmanı dahil olmak üzere insani ve afet yardımı materyalleri taşıyor” tabirlerini kullandı. Tonga’da hali hazırda Kovid-19 hadisesi olmadığı için gönderilen tüm yardımların ‘temassız’ yapılacağı vurgulandı.

Tonga’da pak su gereksinimi birinci sırada

Volkanik küllerle kaplanan havalimanında daha evvel uçuşların iptal edildiği ve mahallî işçinin çalışmalarıyla havalimanının küllerden temizlendiği tabir edildi. Kargo uçağının yanı sıra Tonga’ya açık deniz devriye gemisi gönderildiğini belirten Yeni Zelanda hükümeti gemide hidrografya (yeraltı ve yer üstü sularının oluşum ve dağılımlarını araştıran, insan hayatı üzerine tesirlerini inceleyen bilim) çalışanı ve dalgıçların bulunduğunu, ülkenin liman trafiğinin yine işler hale getirmek için çalışacaklarını belirtti. Yetkililer, Tonga’da pak su muhtaçlığının birinci sırada yer aldığını vurgulayarak pak su taşıyan bir diğer geminin Tonga’ya yarın ulaşması beklendiğini tabir etti.