Hastalıklar: Tourette Sendromlu stajyer doktor

Beykozlu

Member
Hastalıklar
Tourette Sendromlu stajyer doktor

Stella Lingen, Evangelische Kliniken Essen-Mitte’deki hastane acil servisinde Tourette sendromlu müstakbel bir doktordur. Fotoğraf

© Christoph Reichwein/dpa

Stella Lingen, Essen’deki bir klinikte doktor adayıdır. Genç kadının Tourette sendromu var. Bu, işini ve mizahını da gölgelemez.

Müstakbel doktor Stella Lingen’in sözü kesilirse veya beklenmedik bir şekilde konuşulursa, bazen kendiliğinden “kapa çeneni” tepkisi verir. Birdenbire gözlerini deviriyor ve “orospu çocuğu” diye azarlıyor, “Hitler” veya “Bende Corona var” diye sesleniyor – bunların hepsi kasıtsız ve kontrol edemeden.

Lingen kimseyi gücendirmek istemiyor ve korona pozitif de değil. 25 yaşındaki Tourette’in tedavi edilemez nöro-psikiyatrik hastalığı var. Ünlemleri, hastalığının bir ifadesi olan tiklerdir. 21 yaşından beri tanı nettir. Buna rağmen tıp eğitimine devam etmiştir. Bu yılın sonunda sınavlarına girmek, daha sonra doktora yapmak ve sonunda pratisyen hekim olarak bir muayenehane açmak istiyor.

Essen yerlisi şu anda Essen Huyssenstift’in acil ayakta tedavi kliniğinde çalışıyor, bir sonraki istasyonu çocuk ve ergen psikiyatristi. Beyaz önlüklü genç kadın, tiklerin iş yerinde beni pek rahatsız etmediğini söylüyor. “Hastalarla konuşmalara konsantre oluyorum, neredeyse hiç ortaya çıkmıyorlar.” Çoğu zaman tikleri de bastırmayı başarır. “Erişmek gibi motor beceriler de dahil olmak üzere neredeyse her şeyi yapabilirim” diyor. Ayrıca araba kullanıyor – tıp fakültesi sırasında acil servislerde çalışırken ambulans bile sürdü.

Tourette genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkar.

Evangelische Kliniken Essen-Mitte’de (KEM) Acil Tıp ve Dahili Yoğun Bakım Kliniği Direktörü olan patronu Dr. Andreas Grundmeier, “Stella Lingen, stajyerlik yılını bizimle tamamlayan ilk Tourette sendromlu doktor adayıdır” diyor. . “Tabii ki merak ettik, ancak ilk görüşmelerden sonra hiçbir endişemiz kalmadı ve günlük yaşamda onaylandı” diyor. Açık, arkadaş canlısı ve tedavi durumlarına her zaman son derece odaklı. Klinik müdürü, “Bazen acil serviste, şaşırtıcı tikleri hakkında bilgi alışverişinde bulunularak gergin bir hasta durumu rahatlatılır” diyor.

Tourette hastalığı genellikle çocuklukta ortaya çıkar, ancak Lingen hastalığı, birçok insanın uykuya daldığında yaşadığı gibi, başlangıçta hafif bir irkilme ile ancak genç yetişkinlikte ortaya çıktı. Daha sonra daha güçlü kol hareketleri ve ardından sözel tikler geldi, önce boğazımı temizledim ve ıslık çaldım, sonra da kontrolsüzce ağzımdan çıkan sözler. Teşhis konulana kadar bir buçuk yıl geçti – örneğin tıp okumaya devam edip edemeyeceği sorusuyla ilgili kişisel bir belirsizlik dönemi, diyor.

Lingen: Uykusuzluk tikleri azaltır

Bu arada hastalığıyla yüzleşir ve kendine olan güveni artar. Hastalığına bir isim verdi: Steve. Bir bölüme geldiğinde hekim arkadaşları kendiliğinden haber veriyor. Durum gerektirmiyorsa ilk başta hastalara söylemez. Uykusuzlukla birlikte uzun vardiyalar bile sorun değil, diyor. “Uykusuzluk bile olumlu. Tikleri azaltır.”

Bonn’daki LVR Kliniği’nde psikiyatri ve psikoterapi uzmanı ve genel psikiyatri başhekimi olan ve özel muayene saatleri sunan doçent Dr. yıllardır tik bozukluğu olan kişiler için. “Burada yönetim pozisyonlarında çalışan bazı hasta insanlar görüyoruz: örneğin yönetim danışmanı, otel müdürü veya gemi kaptanı gibi.”

Belirleyici faktör, etkilenenlerin hastalıklarını kendilerinin ne kadar ciddi biçimde yıpratıcı ve stresli olarak algıladıklarıdır. Ve doktorluk gibi tatmin edici bir iş, karşılığında insanlara pek çok olumlu şey veriyor; yapılandırıcı etkisinin ruh sağlığı üzerinde de olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir.

Tabii ki, hastalığın baskısı hala var – sadece tikleri bastırma çabası ve bazen de çevre ile çatışmalar yoluyla. Lingen, birkaç kez “Hitler” diye seslendiği için otobüste yaşlı bir kadınla kavga ettiğini söylüyor. Kadın kendisine sözlü olarak saldırdığında, Lingen yolcu arkadaşlarına – bunu kastetmeden ve bu konuda hiçbir şey yapamadan – ırkçı bir şekilde taciz etti.

Sosyal medyada aydınlanma

“Niyetim bu değildi, Hitler aklımda değil” diyor. Ama yabancılar bazen bunu anlamıyor. Bu nedenle Lingen, tıbbi uzmanlığını hastalık hakkında bilgi sağlamak için kullanmak istiyor – ve her zaman çok ciddi değil.

Doktor, Jan Niklas Zimmermann ve Tim Lehmann’ın ünlü YouTube kanalı “Gewitter im Kopf – Leben mit Tourette” için, bazen çok kahkahaların olduğu çeşitli katkılara katkıda bulunmuştur. Bir süredir 17.000’den fazla abonesi olan kendi YouTube kanalına da sahip. “Stella – Küfür etme yetkisi,” diye seslendi ona.

dpa

#Konular