Geleceğin dizayncıları Futuretex İstanbul’da yarışacak

Survivor

Member
İTHİB tarafınca 15 yıldır gerçekleştirilen Milletlerarası Kumaş Tasarım Yarışı bu yıl birinci kere ‘Futuretex İstanbul’ markası altında “FutureBase International” ve ‘FutureTech’ olarak iki farklı yarış gerçekleştirilecek. Dokumacılık bölümündeki yeteneklerin yarışacağı ödüllü tasarım yarışında; FutureBase kategorisinde müsabaka koçluğunu dizayncı Tuvana Büyükçınar, FutureTech kategorisinde ise dizayncı Hasret Süer gerçekleştirecek.

Küresel büyüme dizaynla ve inovasyonla gelecek

Futuretex İstanbul Müsabakası ile tasarım gücü yüksek eserlerle Türkiye iktisadında katma bedel yaratmayı amaçladıklarını belirten İTHİB Lideri Ahmet Öksüz, “Dünyanın en büyük 5. dokuma ihracatçısı olan kesimimizin global ihracattan daha büyük hisse alabilmesi için Türkiye’deki tasarım gücünün bir üst düzeye çıkarılması büyük kıymet taşıyor. Yarışımız kapsamında düzenlenecek olan ‘FutureTech’ kategorisinde teknik dokuma kesimimizdeki inovasyon kabiliyetimizin de artmasını hedefliyoruz. Teknik dokumalar, Türk dokumacılık dalının katma kıymetli ihracat artışı gayesinde en değerli alt eser gruplarımızdan bir tanesi. Bu kapsamda inovatif fikirlerin değerlendirileceği ve üretime kazandırılacağı yarışımızı fazlaca önemsiyoruz. Tasarımı katma pahalı ihracatın kilit ögelerinden biri olarak görüyoruz. Tasarım alanında çalışacak nitelikli gençlerimizi destekliyoruz. Bu kapsamda bu yıl FutureBase International markası altında gerçekleştireceğimiz kumaş tasarım yarışımız, yüzlerce tasarımcımıza ilham kaynağı olacak” diye konuştu.

Teknik dokuma alanında inovatif projeler üretilecek

FutureTech kategorisinin teknik dokuma odağında bu yıl birinci kere düzenlendiğini belirten İTHİB Lider Yardımcısı Fatih Bilici, “FutureTech kategorisi aslında bir inovasyon ve fikir müsabakası. FutureTech ile teknik dokumacılık kesimindeki inovatif fikirlerin ve projelerin desteklenmesini hedefliyoruz. FutureBase International müsabakası yüklü olarak moda tasarım alanındaki öğrencileri ilgilendirirken, FutureTech daha fazlaca dokumacılık mühendisliği öğrencileri, akademisyenleri, endüstriyel tasarım kısımlarını ve startup’ları ilgilendiriyor. İTHİB olarak dalımız için kıymetli olan iki farklı kategoriyi tek bir çatı altında birleştirmekten memnunluk duyuyoruz. Yeni yarışımızla birlikte gayemiz her yıl olduğu üzere yeni tasarımcılarımızı bölüme, inovatif fikirleri de üretime kazandırmak olacak” dedi.

FutureBase International müsabakasının koçu dizayncı Tuvana Büyükçınar yaptığı değerlendirmede “ İTHİB’in düzenlediği tasarım müsabakaları ile ülke olarak sahip olduğumuz genç nüfusu ilgi alanlarına bakılırsa motive ettiğimizi, tasarım ve inovasyon algılarını geliştirdiğimizi düşünüyorum. İTHİB’in 15 yıldır gerçekleştirdiği Kumaş Tasarım Yarışması’nı bu manada fazlaca pahalı buluyorum. Çünkü tüm kurumların sürdürülebilirlik konusuna bu kadar odaklandığı bir periyotta başlı başına bir muvaffakiyet kıssası bana göre. 4 yıldır koçluğunu yaptığım bu müsabaka bu seniçin itibaren farklı bir ruha bürünecek ve Futuretex çatı markası altında ismini “FutureBase International” olarak yenileyerek yoluna fazlaca daha kuvvetli bir biçimde devam edecek. Her zamankinden daha kuvvetli bir biçimde tasarımcıların tasarım kabiliyetlerini, vizyonlarını geliştirmelerine takviye olmaya çalışacağız. Finalistlere epeyce değerli mükafatlar veriyoruz, maddi katkıların yanı sıra yaşadıkları tecrübe, işi yerinde öğrenme ve sanayiyi yakından inceleme talihi elde etmeleri ve bana göre tahminen de en değerli olanı yurtharicinde eğitim fırsatı bu milletlerarası müsabakayı benim için epeyce özel kılıyor. Şimdiden tüm yarışmacılara muvaffakiyetler diliyor ve müracaatları kıymetli heyet üyelerimiz ile kıymetlendirmek için sabırsızlanıyorum” dedi.

FutureTech yarışının koçu dizayncı Hasret Süer yaptığı değerlendirmede ”Gelecekçi bir bakışla; tasarım ve mühendisliğin ve kollektif disiplinlerin doğduğu/birleştiği, yeni tecrübelere odaklandığı çevresel ve toplumsal hassaslığı olan kavramlarla bütünleşik bedeller yaratmak büyük heyecan olacak… Dalda dijitalleşme, bio dokuma, inovasyonun ehemmiyeti ve kaç yenilikçi bakışla Türkiye’nin tasarım ve üretim gücüne paha katacak bu oluşum yarar odağı ile yeni ufuklar yaratacak.” dedi.

Birincilik mükafatı 200 bin TL

Her iki müsabakada; birinciye 200 bin TL, ikinciye 150 bin TL, üçüncüye 100 bin TL ödül verilecek. FutureBase kategorisinde kelam konusu ödüllere ek olarak yurt dışı eğitim hakkı, 6 ay yurt ortasında yabancı lisan eğitimi hakkı, PV Paris fuarını ziyaret ve 60 bin TL heyet özel mükafatı de bulunuyor. FutureBase kategorisinin temaları; Sürdürülebilirlik, Doğal Elyaflar, Denim, Klâsik Dokumalar olacak. FutureTech müsabakasının temaları ise Biotech, Dijitalleşme, NanoTech, Smart Textile olarak belirlendi.