Elon Musk, Binance’ın CEO’su Zhao ile tartıştı

GarDaŞ

New member
Elon Musk, Binance’ın CEO’su Zhao ile tartıştı SpaceX CEO’su Elon Musk, Dogecoin çekimlerinde sorun çıkması niçiniyle Binance CEO’su Changpeng Zhao’yla Twitter üzerinden bir tartışma yaşadı.

Elon Musk, 23 Kasım’da CEO’yu etiketleyerek paylaştığı bir tweette “Hey CZ, Doge müşterileriyle ilgili neler oluyor? Kulağa kuşkulu geliyor” dedi.

Zhao ise cevap olarak “Elon, bunun en son Doge cüzdanıyla ilgili bir sorun olduğundan hayli eminiz. Şu an geliştiricilerle bağlantı halindeyiz. Bunun senin için yol açabileceği rastgele bir rahatsızlıktan dolayı özür dileriz” tabirlerini kullandı.

Ayrıyeten Zhao tweetinde, Britanya’nın önde gelen gazetelerinden Guardian’da yer alan, Tesla’nın bir yazılım kusuru niçiniyle ABD’de 12 bin arabanın geri çağırdığı haberini de paylaşarak Musk’a “Burada ne oldu?” dedi.

Musk, CEO’nun gönderisine “Binance kullanmıyorum (bir defa denedim, kaydolmak için bir sürü evreden geçmek gerekiyordu), ötürüsıyla benim açımdan bir sorun oluşmadı. Yalnızca başka Doge sahipleri ismine bu mevzuyu gündeme getirdim” tabirlerini kullandı.

Zhao sonrasındasında “şüpheli” tabirini gördüğünde “fazla reaksiyon gösterdiğini” söyleyerek, sorunun tahlili için çalıştıklarını belirtti. Musk ise “Anlaştık” diyerek tartışmayı noktaladı.

Lakin Musk, bu atışmadan bir gün daha sonra bir daha Binance’e yönelik bir tweet paylaştı.

Independent’ta yer alan habere nazaran, bir Twitter kullanıcısı, 24 Kasım’da paylaştığı bir gönderide kripto para ekosistemlerinde Binance ve Robinhood üzere merkezi borsalara bağımlılığın sonlandırılması gerektiğini savundu. Bunun üzerine bir öbür kullanıcı da “Senin anahtarın değilse, senin kripton değildir” diye yazdı.

Elon Musk ise “Kesinlikle” diye bir tweet atarak dayanak iletisi verdi.

Kripto para cüzdanı sisteminde, halka açık ve özel anahtarlar depolanıyor. Halka açık anahtar, bankalardaki IBAN gibisi bir sistemle para alma ve göndermeyi mümkün kılıyor. Özel anahtarsa paraların tutulduğu hesabın açılmasını sağlayan kriptografik bir sistem.

Lakin Binance yahut Robinhood üzere platformlar üzerinden kripto para süreçleri yapan bireylere, direkt bu anahtarların ya da kripto paranın tutulduğu cüzdanın denetimi verilmiyor. ötürüsıyla bu çeşit platformlar kripto para süreçlerini kolaylaştırsa bile kullanıcılara varlıkları üzerinde gerçek bir denetim imkanı sağlamadığı için bazılarınca tercih edilmiyor.

ABD Adalet Bakanlığı ve Vergi Dairesi, mayısta vergi kaçakçılığı ve kara para aklama süreçlerine dair Binance hakkında soruşturma başlatmıştı.

Ayrıyeten platforma “içerden öğrenenlerin ticareti” düzenlemelerine uymadığı, gerçekleştirilen milyonlarca sürece dair bilgileri yasadışı biçimde kullandığı ve piyasa manipülasyonu yaptığı nedeni öne sürülerek eylülde farklı bir soruşturma daha açılmıştı.

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu da, aralıkta Robinhood hakkında müşterileri gelir yönetimiyle ilgili yanlış bilgilendirdiği ve platformundaki ticari süreçleri vaat ettiği biçimde gerçekleştirmediği sebebi öne sürülerek dava açmıştı.

Robinhood ise suçlamaları inkar etmeden ya da kabul etmeden 65 milyon dolar (yaklaşık 780 milyon TL) para cezası ödemişti.