Avrupa Birliği’nden baskı: Telefon güncellemeleri zarurî olacak

Yiqido

New member
Akıllı telefonlar artık ömrümüzün bir modülü hâline geldi. Bilhassa pandeminin akabinde artan uzaktan çalışma hali ile akıllı aygıtların rolü bir kat daha arttı. Neredeyse tüm iş ve toplumsal aktivitelerimizi gerçekleştirdiğimiz bu aygıtlar, biroldukca şahsi bilgiyi de içerisinde barındırıyor. Bu yüzden akıllı telefon ve tabletlerin yeni tutulması güvenliğimiz açısından da büyük kıymet taşıyor.

Avrupa Birliği en az 3 yıllık Android güncellemesi istiyor

Bu husus hakkında çalışmalar yürüten Avrupa Birliği Kurulu, akıllı aygıtlar için geniş çaplı bir teklif paketi oluşturdu. Yetkililer, telefon üreticilerinden aygıtlarına en az beş yıllık güvenlik güncellemesi ve üç yıllık işletim sistemi güncellemesi sağlamasını istiyor.

ShiftDelete.net’te yer alan habere bakılırsa, bu kural yürürlüğe girdiği takdirde Android aygıtlar için büyük bir adım atılmış olacak. Şu anda yalnızca Samsung ve Google telefonlarında 5 yıllık güvenlik güncellemesi vaat ediyor. Bu markalar bile her mamüllerinde bu hizmeti sunmuyor.

Diğer yandan Samsung, amiral gemisi modelleri için dört büyük Android güncellemesi sunuyor. Şirket, başka modellerinde ise 3 yahut daha az büyük işletim sistemi güncellemesi vaat ediyor. Google ve öteki Android üreticileri ise en çok 3 yıllık Android güncelleme dayanağı ile müşterilerin karşısına çıkıyor.

bu biçimde bir gelişme ile bir arada üreticiler amiral gemisi telefonlarının yanı sıra daha bütçe dostu modellerinde de daha uzun mühlet güncelleme takviyesi sunabilir. Ortaya konan düzenlemelerden bir tanesi de telefon batarya performanslarının yapılan güncelleme ile bir arada düşmemesi tarafında.