Antrenör Leonard Hamilton: “Program ne kadar kötüyse, o kadar ilgiliydim”

Tory

New member
Sorular ve cevaplar netlik için düzenlendi ve özetlendi.

Austin Peay’in siyah bir baş antrenör tutmayacağını söylediğinde koçluğu bıraktın, değil mi?

Pek öyle değildi. Koç (Lake) Kelly’nin onun yerine geçip geçemeyeceğimi görmek için gidebileceğini düşündüğümde üniversite rektörüne gittim. Birkaç yıl içinde emekli olacağını ve hiçbir şeyin onu Austin Peay’de koç olmaktan daha mutlu edemeyeceğini söyledi. Politik olarak, bunu kaldıracak kadar güçlü olup olmadığını bilmediğini söyledi. Bana karşı dürüsttü ama bu cesaretimi kırmıştı.

Yani duruyor musun?

Dow Chemicals’ta bir iş buldum. İşteki ilk günümde, neredeyse ona çarpacağımız için gözüme çarpan Joe Hall’dan (Kentucky koçu) bir telefon aldım. Röportajımın sonlarına doğru “Size dört şey söyleyeceğim: Size sadık kalacağım, kimse beni geçemeyecek, oyuncularınız olacak ve başınızı belaya sokmayacağım. Ama bana işi teklif etmezsen, Charlotte’a geri döner ve ülkedeki en iyi kimyasal madde satıcısı olurum.”

Kentucky’de 12 yıl asistan olarak çalıştın (takım 1978’de şampiyonluğu kazandı), ama baş antrenörlük işlerin pek mavi kanlı olmayan yerlerdeydi. Oklahoma Eyaleti, yirmi yıldan fazla bir süredir bir NCAA turnuva maçı kazanmamıştı; Miami, programı durdurulduktan 15 yıl sonra kısa süre önce yeniden canlandırmıştı; ve Florida Eyaleti her zaman bir futbol okulu olmuştur. Bu bir tesadüf mü?

Yardımcı koç olarak, çoğu genç koç gibi ben de hayal kurdum. İyi tesislere sahip, iyi oyunculara yakın ve kazanan bir yerde olmak istiyordum. Gerçekten işe gidebileceğim o iyi, rahat işlerden birini bulmak istedim. Ama sonra sanki Tanrı yüzüme iki yandan tokat attı ve “Bu programların sana ihtiyacı yok” dedi. Neredeyse bir vizyon gibiydi – bu işte kendine bir isim yapacaksan, Son derece zorlu bir yere gitmemiz gerekiyor. Program ne kadar kötüyse, onunla o kadar çok ilgilenmeye başladım. Bu, şeritlerimi kazanmamın bir yolu olurdu.

Gastonia, NC’de yetiştirilme tarzınız sizi daha azla yaşamaya ne kadar hazırladı?

İki odalı bir evde sekiz kişi yaşıyorduk. Banyomuz arka verandadaydı, sıcak ve soğuk akan su yoktu. Banyomu teneke bir küvette yaptım. Bizim mahallede herkes böyle yaşardı. Renkli çeşmeden su içtiğimiz, renkli tuvaleti kullandığımız, otobüsün arka koltuğuna oturduğumuz bir dönemdi. Kilisemden 30 veya 40 metre uzakta, Allison ve Morris’in köşesinde, herkesin biri olduğu ve Mesih’in her şey olduğu Zion Baptist Dağı’nda yaşıyorduk. Arka verandamızdan piyanonun sesini duyabiliyordum ve kapılar açıksa oradaydık. Bana ahlaki bir pusula verdi. Tüm bu koşullar, ayrımcılığın olumsuz kısmı bile beni zihinsel olarak buna hazırladı. Bana azim, arzu, savaşma isteği ve zorlukların üstesinden gelme kararlılığı verdi.

Geçen yıl, memleketinizde okuduğunuz devlet koleji Gaston College, 50 yıl sonra atletik programını yeniden canlandırarak, erkek basketbolu da dahil olmak üzere beş sporu geri getirdi. Üniversitenin mütevelli heyetinden bunu yapmasını istediniz. Neden?